İçecekler

Sütlü Türk Kahvesi


Malzemeler

2 çay bardağı süt
2 silme tatlı kaşığı toz şeker
2 tatlı kaşığı Türk kahvesi

Yapılışı :  Cezveye süt, toz şeker ve Türk kahvesi konur. Normal Türk kahvesi yapar gibi pişirilir.



Latte

Malzemeler
1 Kupa bardağı sütlü nescafe
1 çay bardağı kadar süt
Yapılışı: 1 bardak sıcak suya sütlü nescafenizi istediğiniz gibi hazırlayın.Süt tozu yerine normal süt ile yapılabilir.Üzerine köpük yapmak için sütü ısıtın ama kaynatmayın sonra hızlıca çalkalayabileceğiniz bir kap içerisine alın.Hızlı bir şekilde sürekli sallayın. birkaç dakika yaptıktan sonra köpük oluşacaktır.Tatlı kaşığı ile köpüğü alıp kahvenin üzerine koyun.. 




French Press de Filitre Kahve


Malzemeler
1,5 silme tatlı kaşığı filitre kahve
French Press kadar sıcak su

Yapılışı: French Pressin içine 1,5 tatlı kaşığı filitre kahve konur. Kapak kapatılır, süzgeci yukarıda kalıcak şekilde. 5 dakika demlendikten sonra süzgeci yavaş yavaş aşağı indirilir. Fincana koymak için hazır. Bir french press resimdeki gibi 2 fincana tam geliyor.


Karanfilli Türk Kahvesi


Malzemeler
2 fincan su
2 silme tatlı kaşığı toz şeker
2 tepeleme tatlı kaşığı Türk kahvesi
4 karanfilin top kısmı
Yapılışı: Su, toz şeker, Türk kahvesi ve karanfilin top kısmı cezveye ufalanır. Ocağa alınıp kısık ateşte pişirilir. Köpükleri fincanlara koyulur. Kaynadıktan sonra fincanlara paylaştırılır. Servis edilir. Afiyet olsun.



Sütlü Kahve


Malzemeler
2 çay bardağı süt
2 silme tatlı kaşığı toz şeker
2 tatlı kaşığı Türk kahvesi
Yapılışı: Cezveye süt, toz şeker ve Türk kahvesi konur. Normal Türk kahvesi yapar gibi pişirilir. Servis edilir. Afiyet olsun




Keçiboynuzu Kahvesi


Malzemeler
1 kahve fincanı su
1 tatlı kaşığı tepeleme keçiboynuzu tozu (bir diğer adı keboy)
1 tatlı kaşığı toz şeker
Yapılışı:  Cezveye 1 kahve fincanı su koyup şeker ve keçiboynuzu tozu ekleyelim. Normal kahve yapar gibi pişirelim. Afiyet olsun.
Not: Mukka markasının keçiboynuzu kahvesini marketlerde bulabilirseniz, bulamazsanız keçiboynuzu tozu aktarlarda var.


Latte Ev Yapımı


Malzemeler 

 1 Kupa bardağı sütlü nescafe
1 çay bardağı kadar süt
şeker isteğinize göre (ben kullanmıyorum)

Yapılışı: 1 bardak sıcak suya sütlü nescafenizi istediğiniz gibi hazırlayın.Süt tozu yerine normal süt ile yapılabilir.Üzerine köpük yapmak için sütü ısıtın ama kaynatmayın sonra hızlıca çalkalayabileceğiniz bir kap içerisine alın.Hızlı bir şekilde sürekli sallayın. birkaç dakika yaptıktan sonra köpük oluşacaktır.Tatlı kaşığı ile köpüğü alıp kahvenin üzerine koyun.

Not: oda sıcaklığındaki veya soğuk süt ile de yapılabilir.Yaz mevsiminde soğuk latte yapmak istediğinizde.Soğuk nescafe üzerine yapılabilir. AFİYET OLSUN



Lohusa Şerbeti


Malzemeler
4 litre su
5 adet kabuk tarçın
15 adet karanfil
3 adet zencefil
1 adet havlıcan
1 adet zerdeçal
15-20 adet tane yenibahar
4 adet kakule
2 su bardağı kadar şeker
Yapılışı:  Bütün malzemeler tencereye konur. Baharatları, su ve şekeri tencerede buhar çıktıktan sonra 30 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Daha sonra kaynayan şerbeti bir tülbentle süzün. Servise hazırdır. Afiyet olsun.

Not: Şimdilerde lohusa şerbeti için kalıp halinde satılanlar var. Onlar şeker ve gıda boyasından ibaret içinde baharat yok. Eğer onlardan kullanacaksanız pratik olarak tarçın kabuğu ve karanfil ile kaynatıp da yapabilirsiniz. İçine diğer baharatlardan da ekleyebilirsiniz. Ben bu şerbeti çok sevdiğim için büyük bardakta içiyorum:)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...